Poker Five card Stud.


Wśród wielu różnych odmian pokera wyróżniamy zarówno takie, w których gracze mają do dyspozycji karty wspólne, poker dobierany, czy też takie, w których zawodnicy mogą zamieniać sobie karty. Odmian jest wiele, na różnych kontynentach, w różnych środowiskach...


Od czasów wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych powstała kolejna odmiana Pokera, zwana 5 Card Stud. Cała gra polega na tym, by stworzyć jak najlepszy i najwyższy układ używając kart zakrytych i odkrytych. Odkryte karty w grach typu 'stud', a więc także i w opisywanym Five Card Stud, różnią się jednak od tych używanych w Texas Holdem, czy Omaha, ponieważ to, że są odkryte, nie znaczy, że są wspólne. W 5 card stud układy tworzy się używając właśnie tych kart odkrytych, których każdy gracz ma trzy, oraz dwóch kart zakrytych. Gracz ma możliwość zobaczenia kart odkrytych wszystkich innych graczy i co za tym idzie przeanalizowania prawdopodobieństwa tego, że to jego układ będzie najwyższy. Five Card Stud to gra idealna dla umysłów analitycznych, które bardzo szybko poradzą sobie z przekalkulowaniem jakie karty zostały jeszcze w talii i na ile procent trafią się one właśnie im.

Aktualnie bardziej popularna jest późniejsza odmiana bazująca na 5 Card Stud, jednak siedmiokartowa, to znaczy Seven Card Stud. Poza ilością kart nie ma między nimi praktycznie żadnych różnic. Seven Card Stud jest szczegółowo opisany w osobnym dziale.
Reklama

Copyright 2006 © www.all4sport.pl