Układy starszeństwa kart w Pokera.


W pokerze, niezależnie od odmiany, w którą gramy, celem jest utworzenie pięciokartowego układu. Do tworzenia tych układów używa się kart własnych zakrytych, lub w niektórych odmianach także kart własnych odkrytych, a czasami także kart wspólnych, leżących na stole. Układy kart to coś, co należy zapamiętać. Skupmy się na tych najmniej punktowanych i scharakteryzujmy wszystkie po kolei, aż do tych najwyższych w rankingu.


NIC (NOTHING) - jest to układ, w którym nie występuje żadna z innych poniższych figur. Jeśli dwaj gracze mają nic, i musi zostać rozstrzygnięte, który z nich mam mocniejsze karty, decyduje to, który z nich ma kartę najwyższą, jeśli ich karty najwyższe są identyczne to decyduje karta druga w kolejności i tak dalej.

PARA (ONE PAIR) - układ, w którym gracz ma dwie karty o takiej samej figurze, oraz trzy karty zupełnie inne. Jeśli dwaj gracze mają parę, to o wyższości któregoś z nich decyduje to, czyja para składa się z wyższych kart, jeśli ich pary są identyczne, to najwyższa karta z trzech pozostałych, i tak dalej, jak w poprzednim układzie (nothing)


DWIE PARY (TWO PAIRS) - jest to układ, w którym gracz ma dwie różne pary składające się z takich samych figur. Jeśli dwóch graczy ma takie same pary, to decyduje to, który z nich ma wyższą drugą parę, a ostatecznie, czyja piąta karta (zwana kicker) jest najwyższa.

TRÓJKA - układ składający się z trzech kart o takich samych figurach, jeśli dwóch graczy ma trójkę to rozstrzygnięcie wygląda analogicznie jak przy układzie z parą

STRIT - jest to układ pięciu kolejnych kart, ułożonych malejąco, wyższy strit to ten, który zaczyna się od karty o większej wartości - ten też wygrywa w razie potencjalnego 'remisu' - dwóch graczy dysponujących stratami

KOLOR - jak łatwo można wywnioskować z nazwy to taki pięciokartowy układ, w którym każda karta jest tego samego koloru. Jeśli dwaj gracze mają kolory, o wygranej decyduje to, który z nich ma karty o wyższej wartości. W pokerach w których występują karty wspólne, jak na przykład w Texas Holdem nie istnieje możliwość, żeby dwóch graczy miało różne kolory - 5 kart jest wspólnych, a dwie własne, kolor jest wówczas identyczny u wszystkich graczy, jeśli taka sytuacja w ogóle ma miejsce.


FULL - składa się z trójki i pary, o wyższości konkretnego fulla nad innym decyduje to, jakie karty tworzą trójkę, a jakie dwójkę.

KARETA - układ, w którym cztery karty są identyczne, to znaczy występują cztery takie same figury. Wartość konkretnej figury decyduje o tym, która kareta jest bardziej wartościowa - na przykład kareta dam jest lepsza niż kareta szóstek. Jeśli karety są identyczne to rozstrzyga karta nazywana 'kicker' - piąta karta, nie wchodząca w skład karety.

POKER - jest to jakby fuzja koloru i strita - układ pięciu kolejnych kart w jednym kolorze. Ten właśnie układ jest najwyższy i najcenniejszy, od niego też pochodzi nazwa całej gry. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, co rzecz jasna nie ma miejsca zbyt często, że dwóch graczy będzie mieć pokera, wówczas decyduje to, od jakiej karty się on rozpoczyna.
Reklama


Copyright 2006 © www.all4sport.pl