Handicap azjatycki - opis obstawiania w tym rodzaju zakładów.


Handicap jak i Handicap Azjatycki są to rodzaje zakładów bukmacherskich coraz bardziej popularne i coraz chętniej obstawiane u bukmacherów. Łatwo wywnioskować z samej nazwy, że twórcami tego rodzaju handicapu byli bukmacherzy z krajów azjatyckich. Właśnie tam, na tego rodzaju zakładach można zdobyć największe pieniądze i są to zakłady najczęściej obstawiane u bukmacherów.
Zakład ten, podobnie jak zwykły handicap został wprowadzony głównie celem wyrównania szans sportowców, drużyn grających w danym spotkaniu, a tym samym wyrównania kursów bukmacherskich na rozstrzygnięcie danego spotkania.
Handicap Azjatycki - ten rodzaj typowania ma wiele zalet, ale nie jest bardzo przejrzystym rodzajem obstawiania, ale bardzo ciekawym jak zrozumie się jego różnego rodzaju możliwości jakie oferują bukmacherzy. Jedną z zalet handicapu azjatyckiego jest to, ze typer ma możliwe tylko dwa rozstrzygnięcia obstawionego zakładu, a jest to wygrana, lub przegrana. Handicap azjatycki wyklucza w swojej budowie możliwość, że w danym spotkaniu padnie remis. Istotna rzeczą jest również to, że marże nakładane przez bukmacherów na ten rodzaj zakładów są znacznie niższe, niż ma to miejsce przy typowaniu tradycyjnych zakładów 1x2.

Jest to o tyle ciekawy rodzaj zakładów bukmacherskich , że przy obstawieniu drużyny, która jest znacznie słabsza, nawet gdy przegra, typer i tak wygrywa gdy obstawi odpowiednio handicap.

Chyba najistotniejsza różnica, dla obstawiających, jest to że handicap obstawiony na wygraną drużyny gości ma zazwyczaj większy kurs niż jego odpowiednik w zakładach klasycznych.


Teraz przedstawimy zakłady handicapu azjatyckiego jakie można spotkać u bukmacherów, jak również ich oznaczenia.

Handicap 0:0, tak zwany draw no bet
W chwili gdy obstawiamy na mecz w którym nie ma faworyta spotkania, wówczas handicap azjatycki przyjmuje oznaczenie 0:0. W tym rodzaju handicapu azjatyckiego żadnej z drużyn grających nie odejmuje się, ani nie dodaje punktów do ostatecznego wyniku. Jest to prawie taki sam zakład jak typowanie zakładu klasycznego, z tą zasadnicza różnicą, że w momencie gdy w obstawianym przez nas spotkaniu padnie remis, to stawka jaką postawiliśmy na dany zakład w tym rodzaju handicapu azjatyckiego jest nam zwracana. Przegrywamy w tym rodzaju handicapu azjatyckiego w chwili gdy źle wytypujemy zwycięzce spotkania.


Handicap 0:1, przyjmuje on też oznaczenia +1 lub -1
Ten rodzaj handicapu azjatyckiego jest bardzo zbliżony do zwykłego handicapu, a rozpisywany jest poprzez dodanie, lub odjęcie jednej bramki danej drużynie. Faworytom spotkania dla wyrównania kursów odejmuje się jedna bramkę na starcie i przyjmuje to oznaczenie -1. Istnieje również możliwość dodania bramki słabszej drużynie, która statystycznie nie ma szans na zwycięstwo w danym spotkaniu. Oznaczenie jest bardzo proste i nie powinno budzić zastrzeżeń,a mianowicie dodanie bramki w tym rodzaju handicapu azjatyckiego oznacza się jako +1.

By rozjaśnić ten zakład posłużmy się przykładem. Standardowo oznaczmy faworytów jako X1, a zespół słabszy jako X2. Załóżmy, że drużynie X2 (słabszej) dodajemy jena bramkę obstawiając przez handicap czyli Handicap (0:1) X1 vs X2. Wówczas przy takim zakładzie stawiając na X1:
-wygrywamy kiedy X1 odniesie zwycięstwo różnicą dwóch bramek.
-w przypadku gdy X1 wygra przewaga jednej bramki, cała postawiona kwota jest zwracana.
-jeśli X1 przegra lub zremisuje cały nasz zakład automatycznie przegrywa.

Typując na zwycięstwo zespołu słabszego X1 mamy następujące warianty:
-jeśli X2 wygra lub zremisuje nasz zakład wygrywa
-w przypadku kiedy X2 przegra różnica jednej bramki nasz zakład jest w całości nam zwracany.
-natomiast gdy spotkanie zakończy się przegrana X2 dwóch lub więcej bramek to nasz zakład przegrywa.


Handicap 0:2
Jest to analogiczny rodzaj handicapu azjatyckiego jaki został opisany powyżej z tą różnicą, że faworytowi spotkania sztucznie odejmuje się dwie bramki na samym wstępie spotkania.


Handicap 0:1/2 rozpisywany jako -1/2 i +1/2
Ten rodzaj Handicapu azjatyckiego u bukmachera z takimi oznaczeniami świadczy o tym, że fawory spotkania rozpoczyna mecz ze strata 1/2 bramki.
Podobnie jak w wszystkich rodzajach handicapów azjatyckich posłużymy się przykładem naszych drużyn X1 i X2.

Obstawiamy przykładowo na drużyny X1 z handicapem -1/2, a na X2 z 1/2.
Stawiając na X1:
-przy remisie lub przegranej nasz zakład przegrywa
-gdy X1 wygra wówczas nasz zakład tez wygrywa

Obstawiając na X2:
-w przypadku remisu lub wygranej, nasz zakład wygrywa
-gdy X2 przegra, nasz zakład tez jest uznawany za przegraną


Handicap 0:1 1/2; 1 1/2:0 rozpisuje się ten handicap jako +1 1/2 , -1 1/2
W tym przypadku faworyt spotkania, w naszym przypadku drużyna X1 rozpoczyna spotkanie ze stratą półtorej bramki. Przy obstawieniu na dane drużyny mamy następujące rozstrzygnięcia.
Obstawiając na X1 mamy:
-przy wygranej różnicą dwóch bramek lub większej nasz zakład wygrywa
-jeśli natomiast X1 zremisuje, przegra, bądź wygra tylko różnicą jednej bramki nasz zakład przegrywa.
Typując X2 sytuacja wygląda następująco:
-gdy X2 wygra, zremisuje lub przegra różnicą jednej bramki nasz zakład wchodzi i wygrywamy
-w sytuacji gdy X2 przegra różnicą dwóch lub więcej bramek nasz zakład przegrywa


Handicap 0:1/4; 1/4:0 oznaczany jako 0, -1/2;0, +1/2
Ten typ handicapu azjatyckiego należy do wąskiej grypy tak zwanych podwójnych handicapów. Związane jest to z tym, ze jeden zakład jest automatycznie rozdzielany na dwa, podobnie ma się to ze stawka w tym rodzaju handicapu, która jest dzielona również na pół. W tym rodzaju handicapu azjatyckiego jedna stawka jest traktowana jako, wspomniany już wyżej, handicap 0:0, a druga to handicap 0: 1/2.
Stawiając zatem na mocniejszą drużynę X1 mamy takie warianty rozstrzygnięcia:
-połowa zakładu jest liczona jako handicap 0:0, druga zaś jako -1/2, czyli zakładamy, że X1 na samym początku traci pół gola
-jeśli X1 wygra wówczas cały zakład wygrywa
-w sytuacji kiedy padnie remis, to połowa stawki jest zwracana (rozliczana jako handicap 0:0) lecz druga jest traktowana jako przegrana.
-gdy X1 przegra wówczas cały zakład przegrywa

Stawiając na X2:
-jak wyżej połowa stawki jest liczona handicapem 0:0, a druga handicapem +1/2, czyli X2 przystępuje do meczu ze sztuczną przewagą połowy bramki
-w przypadku wygranej cały zakład wygrywa
-gdy padnie remis, to połowa stawki jest zwracana (rozliczenie handicapu 0:0), a druga jest traktowana jako zwycięską i ta część zakładu wygrywa i jest wypłacana po ustalonym kursie
-gdy jednak nasza drużyna przegra wówczas nasz zakład również przegrywa


Handicap 0:3/4; 3/4:0 oznaczamy jako -1/2,1; +1/2,1
jest to kolejny tak zwany podwójny handicap. Jedna z jego połowy jest liczona jak handicap 0:1/2, a druga jako handicap 0:1. Posługując się naszymi przykładowymi drużynami X1 i X2 możemy mieć następujące scenariusze, zależne od tego na którą z drużyn gracz postawi.

I tak dla X1:
-cześć stawki będzie rozliczona jako handicap -1, a druha jako -1/2
-jeśli X1 wygra różnicą co najmniej dwóch bramek, wówczas cały zakład jest traktowany jako wygrana
-gdy wygrana X1 będzie różnicą jednej bramki, to wygrywamy połowę zakładu (traktowaną jako handicap -1/2), a druga jest nam zwracana (handicap -1, gdyż taki wynik jest równoznaczny z remisem)
-jeśli X1 przegra, czy też zremisuje to cały zakład jest liczony jako przegrany

Typując na X2:
-musimy pamiętać, że połowa stawki jest liczona handicapem +1/2, a druga połowa jako handicap +1
-w chwili remisu, lub wygranej X2 cały zakład wygrywa
-gdy X2 przegra różnicą jednej bramki, to część zakładu z handicapem +1/2 liczona jest jako przegrana, a druga połowa liczona jako remis -z handicapem +1 powoduje, że postawiona stawka jest nam zwracana
-w sytuacji, gdy X2 przegra różnicą większą od jednej bramki to cały nasz zakład przegrywa


Handicap 0: 1 1/4; 1 1/4:0 1/4 oznaczamy jako -1, -1 1/2, +1, +1/2.
Jest to kolejny podwójny handicap azjatycki. Jego jedna połowa jest liczona jako handicap 0:1, a druga połowa zakładu jako 0:1 1/2. Obstawiając ten typ handicapu azjatyckiego możemy się spotkać z następującymi sytuacjami.

Stawiając na drużynę mocniejsza, która standardowo określamy X1 możemy mieć następujące scenariusze:
-połowa stawki jak już zostało to wspomniane zostanie rozliczona po kursie handicapu dla -1, a druga dla handicapu -1 1/2.
-jeżeli nasza drużyna wygra dany mecz różnicą jednej bramki, to połowa zakładu zostanie nam zwrócona, a drugą stracimy. Taki bieg spowodowany jest tym, że przy handicapie -1, wygrana jedna bramką traktowana jest jako remis, a zatem połowa zakładu zostaje nam zwrócona. Druga cześć zakładu rozliczana jest dla handicapu -1 1/2 co przy jednobramkowym zwycięstwie oznacza wygraną drużyny X2 przy takim handicapie
- w sytuacji, kiedy nasza drużyna wygra mecz co najmniej dwiema bramkami cały nasz zakład wygrywa.
- sytuacja ma się zupełnie inaczej w chwili gdy X1 zremisuje lub przegra, ponieważ my przegrywamy nasz zakład razem z drużyną X1
Scenariusz przy obstawieniu na drużynę X2, naszą słabsza prezentuje się w zależności od wyniku następująco:
-jak zapewne łatwo już się domyślić połowa tego zakładu będzie rozliczana po kursie dla handicapu +1, a druga dla handicapu +1 1/2.
-jeśli nasza drużyna wygra, lub zremisuje z X1 to cały nasz zakład wygrywa
-w momencie gdy spotkanie zakończy się przegrana X2 różnicą jednej bramki, to połowa naszego zakładu - z handicapu +1 - jest w tym momencie rozliczana jako remis, a druga liczona dla handicapu +1 1/2 wygrywa.
-najgorszy scenariusz rysuje się w chwili gdy X2 przegra różnicą dwóch lub więcej bramek, w tej sytuacji nasz zakład również cały przegrywa.


Handicap 0: 1 3/4; 1 3/4:0 oznaczany jako -1 1/2, -2; + 1 1/2, +2
Jest to ostatni rodzaj opisanego przez nas handicapu podwójnego i handicapu jaki można spotkać u bukmacherów podczas typowanie wyników sportowych. Podobnie jak w pozostałych handicapach podwójnych stawiana stawka jest rozdzielana na kursy poszczególnych rodzajów handicapów. W tym przypadku handicapu azjatyckiego połowa będzie rozliczana po kursie dla handicapu 0:1 1/2, a druga natomiast będzie traktowana jako handicap 0:2.

Jak to ma miejsce w pozostałych przypadkach tak i tu posłużymy się przykładem opartym na naszych dwóch drużynach X1 i X2. Scenariusze dla gracza, który postawił na X1:
-jak wiadomo przy tym handicapie azjatyckim połowa stawki będzie rozliczana po kursie -1 1/2, a druga po kursie dla handicapu -2.
-w przypadku kiedy X1 wygra różnicą dwóch bramek, to połowa zakładu zostanie zwrócona z tytułu handicapu -2 (występuje wówczas remis), a druga połowa zostanie odpowiednio pomnożona przez dany kurs z racji obstawienia handicapu -1 1/2.
-jeśli drużyna X1 wygra mecz przewagą jednej bramki, lub zremisuje, czy też przegra cały zakład przegrywa.
-najlepszą sytuacja jest wygrana przez X1 przewagą co najmniej trzema bramkami, co daje w konsekwencji wygraną całego zakładu.
ReklamaCopyright 2006 © www.all4sport.pl